Svatba v zimě – výhody, nevýhody?

Většina nevěst plánuje svatbu hlavně na jaře a v létě, nejčastěji od května do září. Existuje ale spousta důvodů, proč zvážit svatbu i mimo hlavní sezónu – a my se na ně teď podíváme. Ať už máte raději chladnější počasí nebo chcete svatbu zařídit jinak než ostatní, v tomhle článku najdete většinu pro a proti a navrch přidáme i nějaké tipy, co u zimní svatby nepodcenit.

Fotograf Petr Novák / noxphoto.cz: rozhovor o svatbě v zimě

Protože fotograf bývá nedílnou součástí svatby a zajišťuje pro vás ty nejcennější vzpomínky na váš den “D”, dovolili jsme si vyzpovídat fotografa Petra Nováka / noxphoto.czMimochodem i všechny ty krásné fotky ke článku nám poskytl Petr, a za to mu tímto moc děkujeme!!!

 

Jaké jsou podle vás výhody svatby v zimě? Proč by měly nad zimní svatbou nevěsty uvažovat?

Hezký den! Výhody cítím hlavně v tom, že lidi jsou si navzájem tak nějak blíž. Přecijen jsou v zimě Vánoce, Nový rok… a atmosféra je taky úplně jiná. Sněží, což je myslím krásnější, než třeba liják nebo bouřka (i když v létě mi za poslední 4 roky pršelo přes hlavní sezónu jen jednou).

Zároveň si myslím, že se najde spousta lidí, co mají radši zimu, než 40 stupňů ve stínu. To se pak často přes poledne myslí jen na to, kam se schovat – ale to by bylo na jiný článek.

Když se navíc taková zimní svatba udělá na horách, na chalupě, ta idylka je prostě super. Nevýhoda je možná v tom, že se dřív stmívá, ale když zimní svatbu zařídíte od pátku do neděle, světla budete mít v součtu stejně.

 

Doporučil byste nevěstám zimní svatbu? Jsou podle vás i nějaké nevýhody takové svatby?

Doporučil. Jednu nevýhodu už jsem zmínil, dál bych zmínil asi to, že třeba na jižní Moravě máte velkou šanci, že se všechen sníh rozteče (smích), jelikož denní teploty se tady i prosinci nebo lednu vyhoupnou z nočních mínusů zase zpátky nad nulu. Takže taková Šumava nebo Jeseníky jsou jistota. Záleží ale na každém, jak moc má rád hory, jak velkou svatbu plánuje… Komplikace může být taky v dopravě, skrz sníh se všechny přejezdy řeší trošku hůř.

Je taky potřeba myslet na pár věcí navíc: budete potřebovat řetězy do auta, lopatu, palčáky, placatku, svetry, šály, rukavice… ale myslím, že to stojí to za to. A taky je super navařit hodně svařáku nebo čaje, drinkem z léta svatebčany moc nepotěšíte.

Jak se vám v zimě fotí? 

Světlo přes den se chová úplně jinak, dá se fotit od rána do večera prakticky úplně stejně. Od sněhu je navíc všechno hezky prosvětlené. Sníh ani mráz foťáku nevadí a mlžení při přecházení dovnitř řeším dvěma foťáky. Je dřív tma, takže je potřeba myslet na to, že v šest večer už se párovky ani skupinky nevyfotí. To už jsou většinou stejně všichni uvnitř a trsají s kapelou nebo si povídají u svařáku, což se fotí stejně dobře jako v létě, takže za mě je to úplně na pohodu.

Co se týče focení přes rok, napsal jsem článek o plánování svatby od ledna do prosince a přidal ke každému měsíci pár fotek, aby měli všichni při plánování svatby představu.  Článek a fotografie najdete zde.

Odkud měla nevěsta Terezka (ta na fotkách) květiny?

Květiny na svatbě Terky a Jendy zařizovaly holky z The Year of Flowers, byla to úplně nádherná kytice!

Výhody a nevýhody svatby v zimě

Výhody

 • Počasí nebude mít takové výkyvy jako v létě (bouřky).
 • Spousta dodavatelů (včetně těch žádaných) bude mít volno a pravděpodobně i nižší ceny.
 • Bude velký výběr termínů pro svatbu v kostelech i na matrikách.
 • Velká část svatebčanů nebude na dovolené (jako přes léto).
 • Svatba v chladnějším počasí má výhody i co se týče trvanlivosti kytic,cukroví nebo třeba dortů – jednoduše nebude nic vadnout ani se roztékat.
 • Budete mít krásné jemné a originální svatební fotky.

Nevýhody

 • Při obřadu venku je potřeba se pořádně obléct.
 • Je potřeba počítat se zařízením některých věcí navíc (oblečení, zdroje tepla, výbava do auta).
 • Je brzy tma – fotit se musíte relativně brzy.
 • Ne všechny objekty nabízí termíny v zimě.
 • Horší sjízdnost některých silnic při svatbě na horách.

Jak jste si mohli přečíst, svatba zkrátka nemusí být jen letní. A jak tak koukáme, zimní svatební inspirace vidíme čím dál víc. Plánujete svatbu v zimě? Dejte nám vědět třeba na Facebooku nebo Instagramu 😉

Přihlásit se

Skupiny
Kdo je online
Žádní uživatelé momentálně nejsou online
Nejnovější komentáře

Komentáře

mood_bad
 • Zatím zde nejsou žádné komentáře.
 • Přidat komentář